+90 216 347 00 42
Login / Register

İngiltere’de Üniversite

İngilterede Lisans eğitimi  İskoçya hariç olmak üzere üç sene olarak sunulmaktadır.  Tıp, Mimarlık, Diş Hekimliği gibi alanlarda ise eğitim 5 -6 seneyi bulabilmektedir.  Sandwich programlarda 1 sene zorunlu staj ile beraber 4 senede lisans programı bitirilebilmektedir. İngiliz bir öğrencinin üniversite seviyesine kadar aldığı eğitim toplamda 13 seneyi bulmaktadır. Uluslararası öğrencilerin de  3 sene eğitim alabilmeleri için akademik olarak iyi not ortalamalarına ve  üniversitenin sunduğu  ingilizce şartını yerine getirmeleri beklenir. Ek  olarak Eğer öğrenciler istenen yeterliliklere sahip değillerse o zaman üniversitenin sunduğu Foundation Programlarına( hazırlık yılına) katılmaları gerekir. Kimi üniversite foundation programını kendisi sunarken kimi üniversite de aracı eğitim kurumları üzerinden öğrenci kabul eder.

Peki nedir tam olarak Foundation Programları ?

Köprü programlar olarak adlandırabileceğimiz bu programlarda öğrenciler istenen akademik yeterliliği direkt olarak tutturamıyorsa ve istenenden daha düşük İngilizce sınav sonuçlarına sahip ise Foundation programına katılarak İngiliz Eğitim sistemine yumuşak bir geçiş yapmış olur ve kademe kademe vites arttırır.  Programlar İktisadi Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri gibi temel alanlara göre ayrılmıştır ve öğrenciler okumak istedikleri program ne ise o alandaki temel bir sahaya girerek eğitim alırlar.

Foundation Programında alan değiştirilebilir mi ?

İktisat eğitimi almak isteyen bir öğrenci daha sonra alan değiştirmek isterse yakın alanlardan İşletme, Halkla İlişkiler, Pazarlama okuyabilir fakat İktisat temel hazırlığı alırken Mühendisliğe geçiş yapamaz.

 

Foundation’a kabul almak ana programa kesin kabul anlamında mıdır ?

Öğrencilerin ana programa devam yüzdesi %90 civarındadır. Her Foundation programının bir başarı yüzdesi bulunmaktadır. Genellikle progression notu %70 istenir bu ortalamaya sahip olanlar otomatikman ana programa geçerler.

Eğitim ne kadar sürmektedir ?

Eğitim bir sene sürmektedir fakat bazı öğrencilerin not ve İngilizce seviyelerine göre süre değişebilir.

İstediğim okula Foundation ile girebilir miyim ?

Her okul Foundation kapısına açık değildir. London School of Economics, Oxford, Cambridge gibi üst düzey okullar için A Level programlarına katılmak gerekir. İngiliz öğrencileri de üniversiteler için Advenced Level (A Level) programına girerler. 2 sene süren programlar olduğu gibi Fast Track, hızlandırılmış programlar da mevcuttur. Burada Matematik, Fizik ya da Sosyal alanlardan gerekli uzmanlaştırılmış dersler almakta ve sınava girmektedirler. A Level programları çok yoğun ve sıkı bir çalışmayı gerektirmektedir.

Foundation Programlar ne zaman başlamaktadır ?

Genellikle Ağustos-Eylül gibi programlar başlar Ara dönem olarak Ocak ve Mayıs başlangıcına sahip okullar da bulunmaktadır.

Kısacası üniversiteye giriş 1+3 sistemi ile ya da

Direkt 3 yıl sistemi ile ya da

1+2 sistemi ile de olabilmektedir. 1+2 leri Foundation Degree olarak adlandırabiliriz.

İngiltere’de Master Programları

Master Programları 1 sene sürmektedir nadir de olsa bazı programlar iki seneyi bulmaktadır. Lisans da olduğu gibi burada da stajı içerisinde olan programlar mevcuttur. Böylelikle program süresi 1 yıl+ staj olarak belirlenir.  Katılım şartları diploma notu ve İngilizce seviyesine bağlıdır. Bazı programlarda iş deneyimi de gerekmektedir.

İngiltere’de MBA

MBA programları genellikle bir sene sürmektedir. İki tip MBA programı bulunmaktadır.

Yeni mezunlar için geliştirilmiş MBA programları işdeneyimi istenmez. Executive MBA Programları iş hayatındaki deneyim süresini ve çalışılan pozisyonları öne alır, bazı programlarda GMAT puanı istenir.

 

PhD / Doktora Programları

3 veya 4 sene içerisinde tamamlanmaktadır ağırlıklı olarak araştırma üzerine ilerleyen bir süreçtir.

 

Danışmanlığını Yaptığımız Üniversiteler

 

İNGİLTERE’DE BURSLU MASTER PROGRAMLARI

İngiltere Üniversitelerinde belli kriterlere göre 1000 GBP iler 3000 GBP arasında değişen garantili burslar bulunurken. İngiltere yüksek lisans programlarında  başarıya dayalı -Merit Scholarships’ler yer almaktadır. Bu burslar 2000 GBP- 5000 GBP arasında değişebilmektedir. 

Bazı üniversiteler, konaklama seçenekleri için de öğrencilere uygun avantajlar sağlayabiliyor ve kampüs yurtları ve program ücretlerini paket olarak sunabiliyorlar.

Örnek olarak  İngiltere’de Master + Yurt Konaklamanızı toplam 14000 GBP yapabilirsiniz.

İngiltere’de master yapan öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Saatlik ücretler 7 GBP ile 10 GBP arasında değişmektedir.

İNGİLTERE ‘de EKONOMİK ÜNİVERSİTELER

İngilterede Master Programları veya MBA program ücreti 4950 GBP’den, Lisans programları ise 6950 GBP’den başlamaktadır. Bu tarz programlar ağırlıklı olarak Londra’da bulunun kolejler tarafından verilmektedir.

 Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

 

 

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.