Ülkemizde 4 yıllık bir eğitim süreci ve bir yıllık zorunlu staj sürecinin tamamlanmasından sonra Hukuk mezunu öğrenciler Barodan Avukatlık Ruhsatlarını alabilmektedirler. Peki, Amerika ve İngiltere'de Hukuk Eğitimi süreci nasıl ilerlemektedir? İngilterede Hukuk Lisans ve Hukuk Yüksek Lisans (LLM Programları), Amerika'da Hukuk Lisans ve Amerika'da LLM Programlarına nasıl katılabilirsiniz.

Amerika’da Hukuk Okumak & LLM Programları

Amerika’da avukat olmanın yolu ülkemizden oldukça farklıdır. Öğrenciler 4 senelik Hukuk ( Law, Paralegal Studies olarak seçenekleri vardır) veya hukuk ile ilgili bir alanda (Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler) lisans diplomalarını aldıktan sonra Law School Admission Test (LSAT) sınavını geçerek 3 sene hukuk üzerine eğitim  alırlar. Bu eğitimin sonunda öğrenciler Juris Doctor (J.D) ünvanını almış olurlar ve son olarak avukatlık mesleğini yasal olarak icra edebilmek için eyaletlere göre belirlenmiş olan Baro Sınavına girmek zorundadırlar.  Eyaletlere göre zorluğu değişen bu sınavın “efsane” haline gelebildiği durumlar olabiliyor. Kimi zaman defalarca bu sınava girenler olabildiği gibi başka bir ülkede eğitim aldıktan sonrada sınavı geçerek Amerika’da avukat olarak çalışan adaylar da olabilmektedir.

New York eyaletinin baro sınavı diğer eyaletlere göre daha kolay bulunduğu için birçok öğrenci bu sınavı almaktadır.

Türkiye’de hukuk eğitimi aldıktan sonra Amerika’da avukat olarak çalışmak isteyen öğrenciler için 2 ayrı yol bulunmaktadır.

Adaylar direkt olarak sınavı almak için başvuruda bulunabilirler.  Ya da Amerika’da Hukuk Master’ı (LLM) yaptıktan sonra bu sınavı alabilirler. Amerika’da LLM programları 1 yıl sürmektedir.

 

İngiltere’de Hukuk Okumak & LLM Programları

İngiltere’de hukuk lisans eğitimi (LLB) 3 sene sürmektedir.  Avukatlık mesleğini icra etmek ise iki ayrı alanda ilerlemektedir. Barrister ve Solicitor olarak belirtilen bu ayrımı basitçe şöyle anlatabiliriz. Barrister mahkeme salonunda aktif bir şekilde savunma yapan avukatken Solicitor ağırlıklı olarak evrak işlemleri üzerinde etkin olan avukattır. Adayların bu iki alandan hangisinde ilerlemek istediklerine göre rota değişmektedir.

Solicitor =  LLB (3 sene) →  Legal Practice Course (LPC)(1sene) → Training Contract- Staj Dönemi (1 sene) → Professional Skills Course (PSC) (2 hafta) ve sınav

Barrister = LLB → Bar Professional Training Course (BPTC) → Pupillage

 Türkiye'de Hukuk Eğitimi Aldıktan Sonra İngiltere'de Avukat Olmak

Solicitor =  Türkiyede 4 yıllık Hukuk Lisans →  LLM (hukuk masterı) ya da Graduate Diploma in Law (GDL) →  Legal Practice Course (LPC)(1sene) → Training Contract- Staj Dönemi (1 sene) → Professional Skills Course (PSC) (2 hafta) ve sınav

Barrister =  Türkiyede 4 yıllık Hukuk Lisans → COAS (Certificate of Academic Standing)  → Graduate Diploma in Law (GDL)  → Bar Professional Training Course (BPTC) → Pupillage

diagram. uk nasıl avukat olurum

 

İngiltere'de Hukuk Yüksek Lisansı (LLM) Programları

İngiltere'de LLM Programları çok farklı başlıklarda olabiliyor.  Spor Hukuku, İnternet Hukuku, Deniz Hukuku, Uluslararası Ticaret Hukuku, İş Hukuku, Kurum Hukuku, Enerji  Hukuku gibi alanlarda çok çeşitli programlar bulunmaktadır.

LLM in Internet Law, LLM International Commercial Law, LLM Trade Law, LLM International Corporate Law, Maritime Law,  LLM Bank and Finance Law vb. alanlar yer almaktadır.