+90 216 347 00 42
Login / Register

Çin’de Üniversite

Her alanda gün geçtikçe artan bir başarıya sahip olan dünyanın en büyük coğrafyalarından birine sahip olan Çin şüphesiz son yıllarda özellikle dünya ekonomisine damga vurması ile dikkatleri bir kez daha kendisine çekti. Ne var ki Çin’in önde geldiği alan sadece ekonomi değil, olimpiyatlarda artan başarıları ve eğitim sistemi ile de üniversitelerini dünyanın en iyi 500 üniversitesi listelerine de yerleştirebilmiştir.
Dünya ekonomisine yön vermesi ile ticaretin merkezinin kaymasına vesile olan Çin birçok dünya devi işletmenin şubelerini Çin’e açmasına neden olmuştur. Çince ve Çin’de eğitimde önemli bir hale gelmiştir. 3000’den fazla yüksek eğitim kurumuna sahip olan Çin’de İngilizce eğitim veren kurumlar da yer almaktadır. İstatistiklere göre Çin son 10 sene içerisinde Amerika ekonomisinden 7 kat daha fazla büyümüştür. Çin ekonomisi burada iş yapmak isteyenleri cezbedecek özelliklere sahiptir. Şu an Çinde 300 milyon kişinin blog’u bulunmaktadır ve bu rakam İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya nüfusunun neredeyse toplamına denk gelmektedir.

Çin’de Lisans Eğitimi
Çin’de İngilizce üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin sadece lise diplomaları yeterli olmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan üniversitelerde muhakkak öğrencinin belirli seviyede İngilizceye sahip olması gerekir. Gereğinden aşağıda İngilizcesi olan öğrenciler İngilizce hazırlık programlarına katılabilirler.Programlara göre eğitim süresi değişmekle beraber genellikle 3 veya 4 sene sürmektedir eğitim.
Öğrenciler program dili İngilizce olsa dahi her zaman Çince kurslarına devam edebilirler.
Eğitim Maliyetleri Yıllık olarak yaklaşık 6000 usd ile 10.000 usd arasında değişmektedir.
Yaşam maliyetleri konaklama ve yemek giderleri ile beraber yıllık 5500 usd civarındadır.
Öğrenciler Tigro Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ile Çinde Nankai Üniversitesi ve Dongbei Üniversitelerinde eğitim alabilirler.

Nankai Üniversitesi
Çin’in en prestijli üniversitelerinden Nankai Üniversitesi 1919 yılında Tianjin’de kurulmuştur. Çin Halk Cumhuriyetin’in ilk başbakanı Zhou Enlai , Nobel ödüllü edebiyatçı Chen Ning Yang ve Tsung- Dao Lee’nin mezun olduğu üniversitedir. Üniversite sonraki yıllarda dünya üniversiteleri arasında “The North Star of Higher Learning” yükseköğretimin kuzey yıldızı olarak anılmıştır. 1927 yılında kurulan Nankai Ekonomi Enstitütisi bir süre sonra Çin en bilinen şöhretli tüketici fiyatları endeksleri hesaplayan kurumu haline gelmiştir.200’ün üstünde okul ile değişim programı ve işbirliği içerisinde olan okul 10.000’nin üzerinde yabancı öğrenci mezun vermiştir. Dünya genelinde ilk 150 üniversite arasında olan okul, Çin genelinde ilk 20’de yer almaktadır, tıp programlarında çok seçicidir.
İngilizce sunulan programları :
Lisans : Uluslararası Tıp
Yüksek Lisans : MBA, Uluslararası Ekonomi ve İşletme, Uluslararası İlişkiler
Yaz Okulları : Çince Yaz Programı, Çocuklar için yaz programı

DUFE ( Dongbei University of Finance and Economics)
Finans ve Ekonomi alanında Çin’de 3. sırada olan okulun mezunlarının iş bulma oranları çok yüksektir. Okul Dalyan’da bulunmaktadır ve Dalyan Kuzeydoğu Çin’in iş merkezi olarak geçmektedir. 1997 yılında kurulan ilk uluslararası fakülte ve değişim programı Global Institute of Management and Economics ( GIME) özellikle işletme ile ilgili alanlarda söz sahibidir. GIMA bünyesinde 150’den fazla farklı ülkeden öğrenci DUFE’de eğitim almaktadır. Okulun bünyesinde Türkiyeden Dr. Orhan Yazar’da akademisyen kadrosunda yer almaktadır. DUFE’nin en avantajlı yanı prestijli bir okul olmasının yanı sıra bilişim ve bankacılık alanlarında aktif bir işçevresinin Dalyan’da konumlanmış olmasıdır. Pekin’e göre yaşam standartları yüksek olmasına rağmen pahalı değildir ve doğal güzellikleri ile öğrencilerin yaşam alanları için farklı seçenekler sunar.
İngilizce sunulan Programları :
Lisans : Uluslararası İşletme Yönetimi, Turizm ve Otel Yönetimi
Yüksek Lisans : Uluslararası İşletme Yönetimi, Turizm ve Otel Yönetimi ,Uluslararası Ticaret
ve Çince
Üniversite Öncesi İngilizce Programları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.