+90 216 347 00 42
Login / Register

Amerika’da Üniversite

Amerikan Rüyasını yaşamanın bir başka yolu da  Amerika’da üniversite okumaktan geçiyor. Geniş bir coğrafyaya sahip olan Amerika’da yüksek eğitim üzerine 3500’den fazla okul bulunmaktadır bu da öğrencilerin eğitim alması için farklı rotaların oluşmasına imkan vermektedir.  

Üniversite eğitim süresi Tıp, Hukuk ve Mimarlık ile ilgili alanlar hariç olmak üzere 4 seneden oluşmaktadır. Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard, Yale, Stanford gibi okullarda okumak için takip edilecek rotada öğrencilerin çok iyi not ortalamalarına sahip olmalarının yanı sıra SAT sınav skorlarının yüksek olması ve tabi ki İngilizce sınav sonuçlarının da yüksek olması gerekmektedir. Amerika’da eğitim kurumları Türkiye’deki YGS sınav sonuçlarınıza bakmamaktadır fakat transkript ve lise diplomanızın ayrıca bir International Credit Evaluation kurumuna gönderilmesini ve buradan gelecek “asıl not ortalamanıza” göre değerlendirme yapılması talep edilebilmektedir.  Not ortalamanızın tekrar değerlendirilmesi ile ilgili kısım her üniversite de istenen bir işlem olmadığı gibi kimi zaman normalinden daha aşağıda not ortalamaları çıkarması ile can sıkıcı sonuçları da olabilmektedir.

Prestijli okullara başvurularda öğrencilerin birçok uluslararası öğrenci ile rekabette olduğu ve okulun binlerce başvuru arasından değerlendirme yaptığı unutulmamalıdır. Öğrencilerin profillerinde not ortalamalarının dışında başka özellikler de görülmek istenebilmektedir.

 

Amerika’da üst düzey bir üniversiteye gitmek istiyor fakat istenen not ortalamalarına sahip  değilseniz ya da SAT sınavı almak istemiyorsanız ;

Üniversiteler bu noktada eğitime hazırlayıcı köprü programlar sunan kurumlar üzerinden öğrenci kabul edebilirler. Köprü programlar sizi ana programa hazırlamaktadırlar. Bu noktada bazı üniversiteler size önden bir sene eğitim almanızı belirtebilir VEYA direkt olarak eğitime başlatır fakat program içeriğini ilk sene hafif tutabilir. Böyle bir durumda sene kaybınız olmadan üniversiteye başlar ve 4 sene sonunda üniversiteden mezunu olursunuz.  Bu rotada öğrenciler randımanlı bir şekilde programa hazırlandıkları için programlarını başarı ile sürdürebilmektedirler ve normalde direkt olarak giremeyecekleri okullara giriş imkanı bulabilirler.

Sıfır İngilizce ile Üniversite’de eğitim alabilir miyim ?

Kesinlikle evet. Bunun için bağımsız olarak bir dil okuluna gidip seviyenizi akademik düzeye getirebilir ve üniversiteye başvurabilirsiniz. YA DA üniversiteden kabul alıp önce dil programına katılırsınız sonra ana programa başlarsınız.  Bu noktada hangi rotada ilerlemek istediğiniz ile ilgili danışmanınızdan yardım alınız.

İngilizcem çok kötü değil fakat IELTS /TOEFL’dan istediğim skoru alamıyorum ve artık İngilizce ders almak istemiyorum ne yapmalıyım ?

Uzun yıllar İngilizce ile haşır neşir oldunuz fakat sınavlar başınıza bela oldu ise tavsiyemiz sınav almayı bırakmanızdır. Sınavlara girmek saatlerce konsantrasyon sağlamak ayrı bir psikoloji gerektirir ve bazı öğrenciler için haddinden fazla stress yaratabilir. Bazı öğrenciler iyi İngilizce bilmelerine rağmen bunu sınava yansıtamadıklarından kimi zaman dönem kaçırabiliyorlar. Üzülmeyin her şeyin bir çaresi var hazırlık programı olan okullarda alan derslerini başlangıç seviyesinde alırken akademik İngilizce takviyesi de alırsınız. Böylelikle yavaş yavaş İngilizce seviyeniz artar.

Üniversitelerin dil programları ya da bağımsız dil okullarında katılabilenecek belli seviyede eğitimlerden sonra doğrudan üniversiteye de geçiş yapabilirsiniz.

Amerika’da  ucuza eğitim almak istersem ne yapmalıyım ?

Community College’lar 2 yıllık üniversite eğitimi / önlisans programlarını sunmaktadır. Amerika’da Community College’ların ücreti yıllık 8000 usd’den başlamaktadır. Bazı 4 yıllık üniversitelerin maliyetleri de 15.000 usd civarından başlamaktadır.

Community College’lara giriş şartları nedir ?

Lise diplomanız ve dil sınav sonucunuz yeterli olduğu gibi sıfır İngilizce ile önce okulun dil programlarına katılarak sonrasında ana programa devam edilebilirsiniz.

Community College’ların avantajı nedir ?

SAT sınavı istemez, giriş koşulları daha rahattır, öğrenciler burada 2 sene eğitim aldıktan sonra 2 sene daha okuyarak her zaman ön lisans diplomalarını lisansa çevirip üniversite mezunu olabilirler. Kısacası 2+ 2 sistemi geçerlidir. En büyük avantajı ise okul ücretlerinin üniversitelere göre çok daha ekonomik olmasıdır. Çoğu Amerikalı ilk 2 sene community college’da eğitim alıp daha sonra kredi transferi ile 4 senelik üniversiteye geçiş yapar.  Burada ilk 2 senenin maliyeti düşürüldüğü gibi okula giriş kısmı da daha rahat olmaktadır.  Hangi eyalette, nasıl bir eğitim almak istediğiniz sonrasında hangi üniversitelere geçiş yapabileceğiniz noktasında iyi bir analiz gerekmektedir. Bu noktada da danışmanınızdan yardım alınız.

Programlar ne zaman başlamaktadır ?

Çoğunlukla programlar Ağustos- Eylül döneminde başlamaktadır. Fakat Amerika’da ara dönemlerde de programlar açılmaktadır. Üst düzey okullara direkt girişlerde ise Ocak ayındaki bir programa yazın başvuruyu yapmak yazın açılan bir programada en geç Şubata kadar başvurmak gerekir. ( Her okulun başvuru tarihleri kendi içinde değişmektedir)

 

Amerika’da Master Programları

Master Programları 2 sene sürmektedir nadir de olsa hızlandırılmış MBA programları bir senede tamamlanabilmektedir.  Katılım şartları diploma notu ve İngilizce seviyesine bağlıdır. Bazı programlarda GRE /GMAT skorları ve iş deneyimi de gerekmektedir. Lisans programlarında olduğu gibi öğrenciler sınav almak istemiyorlar ve not ortalamaları, İngilizce skorları istenenden düşük ise okulların Master Hazırlık programlarına katılabilirler. Bazı hazırlık programları Master programının 1. Senesine eş olduğu için sene kaybı olmamaktadır.

Prestijli bir okulda Master yapmak istiyorum fakat maalesef lisans notlarım çok iyi değil, ne yapmalıyım ?

Amerikada bazı prestijli üniversiteler kapılarını uluslararası öğrencilere hemen kapamaz ve öğrenciyi master hazırlık programlarına yönlendirir. Bunlar arasında Pace University, Northeastern University, UMass Boston, Oregon State gibi okullarda yer almaktadır.  Bu üniversiteler sıralamalarda ilk 100 içerisinde yer almaktadır.  

Hazırlık programının amacı nedir ?

Üniversiteler öğrenciler için istedikleri kriterlerde GRE, GMAT gibi sınavların Amerikan eğitim sistemine özgü olduklarını bilmektedirler ve bazı uluslararası öğrenciler için bu sınavlar handikap olmaktadır. Bunun yerine öğrenciler hem Amerikan eğitim sistemine yumuşak bir geçiş yapabilir hem de programlara randımanlı bir şekilde adapte olabilir. Araştırmalara göre hazırlık programına katılan uluslararası öğrenciler direkt giriş yapanlara göre daha başarılı olmaktadır ve eğitim, ortama adaptasyon sürecini daha kolay atlatmaktadır.

Hazırlık programına katılan öğrencinin diploması farklı mı oluyor ?

Kesinlikle hayır. Öğrenciler okudukları üniversitelerin diplomalarını almaktadırlar.

Bu konuda detaylı bilgi için Tigro Yurtdışı Eğitim’ den yardım alınız.

 

Amerika’da PhD / Doktora Programları

Minumum 4 sene içerisinde tamamlanmaktadır. Amerika’da doktora başvurusu yapan kimi öğrenciler aynı zamanda asistanlık teklifi de alabilirler böyle bir durumda akademik hayatınızı bu ülkede devam ettirebilebilirsiniz. Doktora başvurularında yüksek skorlar ve GRE/GMAT sınav sonuçları kesinlikle etkili olduğu gibi öğrencilerin kuvvetli bir Research Assestment’a ihtiyacı vardır.

Danışmanlığını Yaptığımız Üniversiteler

indir          rams               UMassDartmouthLogo                         images   indir (1)      indir (2) indir                          tigro.com.tr        BUNKER HILL COM.COLLEGE COLLEGE OF CENTRAL FLORIDA

COLLEGE OF THE DESERT DELAWARE COUNTY COMMUNITY COLLEGE     DIABLO VALLEY COLLEGE         MORAINE VALLEY COMMUNITY COLLEGE

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.