+90 216 347 00 42
Login / Register

Blog

Graduation: Professor

———-08.08.2016———-

   YÖK’ÜN YURTDIŞINDA ALINACAK ÜNİVERSİTE DİPLOMALARI                 DENKLİĞİNE İLİŞKİN KARARI

YÖK Haziran ayında açıkladığı karar ile; eğer ki öğrenciler orta öğrenimlerinden sonra yurt dışında eğitim almak istiyorlarsa Akademik derecelendirme kuruluşlarında sıralamada ilk 1000’de yer alan üniversitelerden birine kayıt oldukları takdirde YGS/LYS veya muadil sınav sonuçlarını sunmalarına gerek kalmayacaktır. Sıralamada baz alınan okullar Leiden Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) University Ranking ve URAP olarak belirlenmiştir.

İlk 1000’de yer almayan bir üniversiteye gidecekler YGS /LYS sınav sonuçlarında ilgili okumak istedikleri alanda minimum puan alarak bir üniversiteye yerleşebiliyor olmalı. Hukuk, Tıp, Mühendislik, Mimarlık içinse uygulama şöyle olacaktır.

Yurtdışında TIP okumak isteyenler için Denklik Ön Koşulu 

YGS/ LYS’de  Tıp Doktorluğu alanında sıralamada ilk 40 bin içinde yer almalısınız.

Yurtdışında HUKUK okumak isteyenler için Denklik Ön Koşulu

YGS/ LYS’de  Hukuk alanında sıralamada ilk 150 bin içinde yer almalısınız.

Yurtdışında Mühendislik okumak isteyenler için Denklik Ön Koşulu

YGS/ LYS’de  Hukuk alanında sıralamada ilk 240 bin içinde yer almalısınız.

Yurtdışında Mimarlık okumak isteyenler için Denklik Ön Koşulu

YGS/ LYS’de  Hukuk alanında sıralamada ilk 200 bin içinde yer almalısınız.

ÖSYS Klavuzunda Yer Almayan Alanlarda Okumak isteyenler için Denklik Ön Koşulu

– ÖSYS Kılavuzunda bulunmayan bir  alanlarda eğitim alacak öğrenciler ön lisans programları için en az 140 (herhangi bir puan türünde) , lisans programları için herhangi  en az 180 puan (bir puan türünde) almanız gerekiyor.

 ———-25.07.2016———-

OHAL SÜRECİNDE YURTDIŞINA ÇIKARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Yurtdışına çıkacak olan kişilerden pasaport kontrol noktasında iken isteneceklere göz atalım. Yurtdışına çıkmak isteyen herkesin öğrenci, turist, iş vb. her ne gerekçe ile olursa olsun havaalanında 6 saat kadar önceden olmalarında fayda bulunmaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri :

 • Çalışanların kurumlarından ıslak imza ve kaşeli “yurtdışına çıkışına engel yoktur” belgeleri getirmeleri gerekiyor.
 • Havaalanında önce Vize İhlal Bölümünü gitmeliler.
 • GBT taraması yapıldıktan sonra Ankara’dan onay gelirse çıkış yapabilirler.

BORDO PASAPORT SAHİPLERİ :

Öğrenciler ; öğrenci olduklarına dair belgelerini yanlarında getirmeliler, yurt dışında eğitim alacak olan kişiler, ilgili eğitim kurumundan kabul belgelerini de bulundurmalılar.

 Çalışanlar ; Mesleklerini ispatlayacak  kimlik, kart veya yazılı belge sunmaları gerekmektedir.

İşyerlerinden izinli olduklarına dair belge ve sigorta kaydı bulundurmaları gerekmektedir

İşverenler ; işyerleri ile ilgili resmi evrakları yanlarında bulundurmaları.

Emeklilerin SGK’dan emekli olduklarını gösterir belge almaları

Kamu çalışanlarının  gene ilgili kurumdan, ıslak imzalı ‘yurtdışına çıkmasına engel yoktur’ yazısı almaları gerekmektedir.

Çalışmayanlar ise sigortasından faydalandıkları kişinin sigorta dökümünü yanlarında almalıdırlar.

 ———-28.05.2016———-

En mutlu, zengin, sağlıklı ve güvenli 31 ülke belli oldu: Liste başı Norveç

Londra merkezli Legatum Enstitüsü, her yıl düzenli olarak yayınladığı refah endeksini açıkladı. Buna göre dünyanın en müreffeh ülkesi Norveç.

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

Business Insider’da yer alan habere göre Legatum Enstitüsü sıralamayı yaparken yalnız kişi başı gelir seviyesine değil, mutluluk, istihdam, güvenli internete erişim, sağlık ve suç oranı gibi farklı 89 parametreye de bakıyor. Bu parametreler sekiz alt endekste toplanıyor: Ekonomi, girişimcilik ve fırsatlar, yönetim, eğitim, sağlık, güvenlik, kişisel özgürlükler ve sosyal sermaye.

Dünyadaki 142 ülkenin bu parametrelere göre incelendiği endeksten çıkan sonuçlara göre en müreffeh ülkeler sıralamasında İskandinav ülkeleri ve İsviçre zirvede. Listede ilk 30’a girebilen tek Müslüman ülke Birleşik Arap Emirlikleri olurken, herhangi bir Latin Amerika ve Afrika ülkesi ise yer almıyor. Yine ilk 30 arasında yer bulan Uzakdoğu ülkeleri ise Japonya, Kuzey Kore, Hong Kong, Tayvan ve Singapur oldu.

Türkiye ise listede 78’inci sırada.

Listede ilk 10 şu şekilde:

 1. Norveç: İskandinav ülkesi yedi senedir liste başı. Norveç tüm alt başlıklarda 10 tam puan alabilen tek ülke.
 2. İsviçre: İsviçre son üç yıldır ikinciliği elinde tutuyor.
 3. Danimarka: Danimarkalılar en yüksek puanı yönetim ve eğitimde aldı.
 4. Yeni Zelanda: Güçlü sosyal uyum ve topluluk bağı Yeni Zelanda’yı dünyanın en barışçıl ülkelerinden biri kılıyor. Avrupa dışından en yüksek puan alan ülke.
 5. İsveç: Dünyanın en yüksek girişimcilik puanına sahip.
 6. Kanada: Kişisel özgürlüklerin en zengin olduğu ülke, yeni başbakanları da kanıtı.
 7. Avustralya: Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip.
 8. Hollanda: Eğitim, sağlık ve kişisel özgürlüklerde puanları topluyor.
 9. Finlandiya: Dünyanın en iyi beş yönetim performansından birine sahip. Bu görece zayıf ekonomisini dengeliyor.
 10. İrlanda: Bir zamanlar ciddi çatışmalara sahne olan ülke geçen yıla göre iki sıra ilerledi ve bunu güvenlik başlığına borçlu.

Tam liste ise şöyle:

refah sirasi

 

 • Bu yazı diken.com.tr’ den alınmıştır.

 ———-05.04.2016———-

Projesi Olan Öğrenciler ve Akademisyenler “Mevlana” ile Yurt Dışına Çıkacak

Yükseköğretim Kurulu, “Türk yükseköğretim sisteminin dünyaya açılan penceresi” olarak nitelendirilen Mevlana Değişim Programı’na getirdiği yenilikle “proje tabanlı” yeni sistemi hayata geçirecek.

2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren yürütülen “Mevlana Değişim Programı” kapsamında, yurt içindeki yükseköğretim kurumları ile yurt dışındaki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişim hareketliliği devam ediyor. Mevlana Değişim Programı kapsamında, bugüne kadar yaklaşık 5 bin 500 öğrenci ve öğretim elemanı değişime katıldı. Yurtiçindeki 103 üniversitenin 61 farklı ülkede toplamda bin 922 üniversiteyle imzaladığı Mevlana Değişim Protokolü bulunuyor. Mevlana Değişim Programı, 2016-2017 yılından itibaren “proje tabanlı”, “ülke odaklı” ve “alan odaklı” ve olmak üzere 3 farklı şekilde devam edecek.

“Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı” ile YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen alanlarda üniversiteler tarafından hazırlanacak projeler, öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yoluyla gerçekleştirilecek ve YÖK tarafından desteklenecek.

Programın “ülke odaklı” hedefi kapsamında, tüm alanlarda Arnavutluk, Fas, Kırgızistan, Malezya, Suudi Arabistan, Azerbaycan, İngiltere, Kosova, Malta, Tunus, Cezayir, İran, Libya, Romanya, Türkmenistan, Cibuti, Kazakistan, Makedonya, Sudan, Umman ve Yemen olmak üzere 21 ülkeyle öğrenci ve gelen öğretim elemanı değişimi yapılacak.

“Alan odaklı” hedef kapsamında ise aralarında ABD, Japonya, Mısır, Kuveyt, Filistin’in de bulunduğu 28 ülkeyle, sosyal ve beşeri bilimler, fen ve mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri gibi alanlar bazında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılacak. YÖK tarafından üniversitelerden talep edilen projelerle ilgili olarak 159 alan belirlendi.

“Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı” ile yükseköğretim sisteminin uluslararasılaşması süreçlerinde, niteliğin arttırılmasına yönelik hedeflere uygun olarak yükseköğretim kurumları arasında işbirliğinin teşvik edilmesi ve güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Değişim faaliyeti yurt içindeki ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile bu kurumların öğrenci ve öğretim elemanlarını kapsıyor.Başvurular, proje ortağı olan iki üniversiteden de istenilen tüm bilgi ve belgelerle birlikte, yurtiçindeki üniversite rektörlükleri kanalıyla 29 Nisan 2016 tarihine kadar YÖK’e resmi yolla yapılacak.

Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı Hakkında Resmi Bilgilendirme

23.08.2011 tarih ve 28034 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Mevlana Değişim Programına İlişkin Yönetmelik’ kapsamında 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren Başkanlığımızca belirlenen alanlarda öğrenci ve öğretim elemanı değişim hareketliliğini içeren “Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı”na ilişkin karar, Yürütme Kurulu’nun 16.03.2016 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

 • Bu yazı ab-ilan.com ‘dan alınmıştır. 

———-24.03.2016———-

George Mason Üniversitesinden, Security and Exchange Commision’a uzanan başarı hikayesi

Amerikadaki Üniversitelerimizden George Mason Üniversitesi, Türk öğrenci Ayşe Keskinçelik’e Security and Exchange Commission’da staj sağladı. 362 başvuru arasından elemeye kalan Ayşe Keskinçelik daha öncesinde Virginia’da bir community college’da işletme alanında 2 yıllık önlisans eğitimi almıştı. George Mason Üniversitesinde arkadaşlarının ve öğrencilerin  nasıl ilerlediklerini gördü ve 2 yıllık önlisansını 4 yıla tamamlamak amacı ile George Mason Üniversitesine devam etti. Burada Muhasebe dalında eğitimini devam ettirdi.

“I visited a couple of times and talked to students and friends who graduated from here,” she said. “I saw the opportunities. I saw how they grew. That was what I was looking for.”

İşletme fakültesi ile SEC’ye yaptıkları ziyaret sonrasında burada staj yapmak istediğine karar verdi ve çeşitli mülakatları geçtikten sonra elemeleri kazandı. Keskinçelik’in Türkiyedeki 9 yıllık muhasebe geçmişi ve deneyimleri onun seçilmesindeki etkenlerden. Kendisini canı gönülden tebrik ediyoruz.

Adsız

 ———-10.02.2016———-

Çin’in En iyi Üniversitelerinden Nankai Universitesi İngilizce İşletme Programı açıyor !

nankai3

Dünyanın en iyi üniversitelerinden QS World sıralamasında 50. Asyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 10.sırada yer alan Nankai Üniversitesi İngilizce İşletme Programı açılmıştır.

Nankai Üniversitesi Çin’in 6. büyük şehiri Tianjin’de bulunmaktadır, Pekin’e trenle 30 dakika mesafededir. Çin’in ekonomik olarak her yıl %14 oranında büyüme sağlayan bölgesidir. Dünyanın en önemli 500 şirketinin burada yaklaşık 285 yatırımı bulunmaktadır. LG, Samsung, Toyota, Coca-Cola bu şirketlerden bazılarıdır.

Avantajlar :

 • Program süresince staj imkanı
 • AMBA akreditasyonuna sahip MBA programı
 • Okul AACSB üyesidir.
 • İşletme fakültesi 1919’da kurulmuştur.
 • Program dili %100 İngilizcedir.
 • Program süresi 4 senedir.
 • Okul ücreti yaklaşık 7560 USD’dir.
 • Okul YÖK tarafından tanınmaktadır.
 • Lise Diploması ve dil sınav sonucunuza göre programa hemen başlayabilirsiniz.
 • Okul YGS sınav sonucu gerektirmemektedir.

 ———-09.02.2016———-

Uluslararası Ehliyet ve Ehliyet Yenileme Ücretler ve Gereklilikler

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP), 19 Eylül 1949’da Cenevre’de imzalanan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” doğrultusunda düzenlenen, vatandaşların ikamet ettikleri ülke dışında sorunsuz taşıt kullanabilmelerini sağlayan belgedir.

Belgenin ülkemizdeki düzenleme yetkisi; 18.10.1983 tarih ve 18195 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 2918 sayılı Trafik Kanunu 38/son maddesi ve bu kanuna istinaden çıkarılmış, 18.07.1997 tarih ve 23053 Mük. Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 80nci maddesine göre Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na verilmiştir.

1 yıllık süre ile geçerli olan belgenin şekli, içeriği ve süresi 200’ e yakın ülkenin taraf olduğu Uluslararası Anlaşmalarla standartlaştırılmıştır. Bu işlemde, en az 1 yıl geçerliliği olan Ulusal Sürücü Belgesinin aslı kesinlikle görülmelidir.

Belge için gerekli evrak;
T.C. Vatandaşları için
-Sürücü Belgesi aslı,
-TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı
veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
-2 Fotoğraf
Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin
-Sürücü Belgesi aslı,
-2 Fotoğraf,
-Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onaylı Tercüme
Uluslararasi Sürücü Belgesi, ilgili Uluslararasi Anlaşma geregi, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Bu belge Uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir. Bunun tek şartı, o ülkede turist olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır.
Belgenin geçerliliği düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır. Bu sebeple ibraz edilen sürücü belgesinin de en az 1 yıl geçerliliği olması istenir.
Devletin mali mevzuatina göre, Uluslararası Sürücü Belgesinin harç tutarları her sene başında yeniden düzenlenmektedir. Ayni mevzuata göre; belgenin yenilenmesi için eskisini iade edenlere harç indirimi uygulanabilmektedir.
İlk Ehliyet Harç KDV TOPLAM
150,74 TL 268,50 TL 27,13 TL 446,37 TL
Yenileme Ehliyet Harç KDV TOPLAM
136,10 TL 67,13 TL 27,13 TL 245,00 TL
Not: Belge ücretleri; İstanbul, Ankara, Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala,İzmir ve Dereköy bürolarımızda kredi kartı ile ödenebilmektedir. *
 • Bu yazı Turing.org.tr ‘den alınmıştır. 

 

——-15.08.2015——-

 

IMG-20150828-WA0008

——06.07.2015——

IMG-20150828-WA0007

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.