+90 216 347 00 42
Login / Register

7 Soruda

Graduation: Hilal

Amerika’da Master programları ne kadar sürmektedir ?
Master Programları 2 sene sürmektedir nadir de olsa hızlandırılmış MBA programları bir senede tamamlanabilmektedir.

Kabul Şartları Nedir ?

Kabul şartları diploma notu ve İngilizce seviyesine bağlıdır. Not ortalamasının 2,5’un altında olmasının maalesef negatif etkisi vardır. Bazı programlarda GRE / GMAT skorları ve iş deneyimi de istenmektedir. Eğer güzel bir iş deneyiminiz var ise ve GRE/GMAT sınav sonucunuz bulunuyorsa her zaman bu iki faktörün pozitif etkisi olmaktadır. İngilizce sınav sonuçlarında genel olarak IELTS 6.5- 7.5, TOEFL 85-110 skoru istenmektedir.

Prestijli bir okulda Master yapmak istiyorum fakat maalesef lisans notlarım çok iyi değil, ne yapmalıyım?

Amerikada bazı prestijli üniversiteler kapılarını uluslararası öğrencilere hemen kapamaz ve öğrenciyi master hazırlık programlarına yönlendirir. Bunlar arasında Pace University, Northeastern University, UMass Boston, Oregon State gibi okullarda yer almaktadır.  Bu üniversiteler sıralamalarda ilk 100 içerisinde yer almaktadır.

Hazırlık programının amacı nedir ?

Üniversiteler öğrenciler için istedikleri kriterlerde GRE, GMAT gibi sınavların Amerikan eğitim sistemine özgü olduklarını bilmektedirler ve bazı uluslararası öğrenciler için bu sınavlar handikap olmaktadır. Bunun yerine öğrenciler hem Amerikan eğitim sistemine yumuşak bir geçiş yapabilir hem de programlara randımanlı bir şekilde adapte olabilir. Araştırmalara göre hazırlık programına katılan uluslararası öğrenciler direkt giriş yapanlara göre daha başarılı olmaktadır ve eğitim, ortama adaptasyon sürecini daha kolay atlatmaktadır.

Hazırlık programına katılan öğrencinin diploması farklı mı oluyor ?

Kesinlikle hayır. Öğrenciler okudukları üniversitelerin diplomalarını almaktadırlar.

Amerika’da nerede kalacağım ?

Üniversitelerin kampüsleri içerisinde veya dışarısında sundukları yurtlar bulunmaktadır. Yurt odaları tek kişilik, çift kişilik ve tuvalet –banyo içerisinde ya da stüdyo daireler olarak ayrılmaktadır. Amerikada Meal Plan uygulaması olduğu için öğrenciler yurt yerlerini ayırırken günlük yemek ihtiyaçlarını da okuldan sağlamış olurlar. Yurtta konaklamalar genellikle uzun dönemler halinde olmaktadır 1-2 hafta kalıp ayrılayım söz konusu değildir. Arzu eden öğrenciler aile yanında kalabilir ya da eve çıkabilir. İlk sene üniversite yurtlarını hem kampüs içinde olması hem de arkadaş edinmek, maliyet açısından önermekteyiz.

Yaşam giderlerim ne kadara mal olur ?

Amerika’da gittiğiniz eyalet bu sorunun cevabında çok etkilidir. Okul yurtlarında kalıyorsanız ya da eve çıktıysanız maliyetler değişir. Ulaşım kısmında Amerika’da araba sahibi olmak çok kolay olduğu ve benzin fiyatları da uygun olduğu için araba edinin deriz. Genel olarak söylemek gerekirse 7000 usd’den başlayıp- 15.000 usd’ye kadar çıkacaktır. Yaşam giderlerinizde konaklama+ ulaşım+ cep harçlığı dahildir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.